Sosyal Medya

Namazın Faydaları Nelerdir

Namazın Faydaları Nelerdir

Namazın Faydaları Nelerdir

Kelime anlamı olarak Arapça kökenli olan namaz; dua, ibadet ve saygı kelimelerinden türemiştir. Müslüman olan kişiler, kendi kültürlerine göre farklı şekillerde namaz kılabilmektedirler. Tüm Müslümanlar genellikle aynı ve ortak dilde yani Arapça olarak namaz kılmaktadırlar.

Müslümanlar günde 5 vakit olmak üzere her gün namaz kılmaktadırlar.

İslamın 5 şartından biri olan namaz, her gün, sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak şeklinde günde beş defa yerine getirilmektedir.

Namaz, hem fiziksel hem mental hem de ruhsal olarak ve etrafla konuşulmadan yapılan bir ibadettir. Namaz kılmadan önce temiz su ile abdest alan Müslümanlar, yine temiz olan bir mekanda, kıbleye yani Mekke’ye doğru dönerek namazlarını kılmaktadırlar. Namaza başlamadan önce ayakta dua şeklinde niyet edildikten sonra, yine ayakta olmak üzere namaza başlanmaktadır. Daha sonra namaz kılma işlemi, eğilerek (rüku), ayakta durarak (kıyam), yere oturur vaziyet eğilerek (secde) ve oturarak devam etmektedir.

Namaz kılınırken yapılan bu hareketler sırasında aynı zamanda dua edilmektedir ve Kuran-ı Kerim’den bazı ayetler okunmaktadır.İslamiyet inancına göre, Müslüman olan herkes, ergenliğe girmiş olan gençler, akıl sağlığı yerinde olanlar, namaz kılmaya engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler dinen namaz kılmak zorundadır.

Bunun dışında, regl dönemindeki kadınlar ve doğum sonrasında yaklaşık 40 gün süren loğusa dönemindeki kadınların namaz kılması ve sonrasında kılamadıkları bu namazlarını kaza etmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir.

Sağlığa Faydaları

Namaz, hem fiziksel  hem de mental ve ruhsal olarak yapılan bir ibadet olduğu için, sağlığa olan faydaları sadece tek yönlü değildir. Namaz kılmak, fiziksel bir ibadet olduğu için, vücut uzuvlarının aktif şekilde kullanılması şeklinde yapılmaktadır.

Ayakta, eğilerek ve oturmak sureti ile gerçekleştirilen namaz, kemik ve kas sağlığını desteklemekte ve korumaktadır. Namaz, kemiklerin eklem yerlerinin daha sağlıklı olmasını sağladığı gibi, kalp sağlığını da desteklemektedir. Namaz kılan kişiler günde düzenli olarak beş defa hareket halinde oldukları için, karaciğer, mide ve böbrek sağlıkları açısından avantajlıdırlar.

Namaz, arınma ve rahatlatma yani bir nevi meditasyon gibi etki göstererek, daha stressiz ve mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır. Dolaşım sistemini ve nefes kontrolünü düzenleyen namaz, akciğer ve timüs sağlığını korur.

Bunların yanı sıra namaz, kilo kontrolüne yardımcı olur ve obeziteye karşı koruyucu etki gösterir. Namaz, vücudun anabolik ve katabolik süreçlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadırve beyin sağlığını korumaktadır. Tüm bunlara ek olarak namaz, tansiyonu düzenler, kontrol eder ve kardiovaskuler sağlığı korur.

Ruhsal Yönden Faydaları Nelerdir

Namazın manevi anlamda kazandırdıklarının yanında maddi açıdan da bazı faydaları vardır. Müminler için tek gaye ibadet olsa da, Allah(c.c.)ın emrettiği namazın insanlara sağladığı birçok fayda yapılan araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. İşte bazıları: 

* İbadet için insanın evinden çıkması, diğer insanlarla konuşup sohbet etmesi, yalnızlık duygusunu taşımaması, dinî konuları düşünmesi, ibadet ve dualardaki hareketler, fiziksel problemlere önemli ölçüde engel olduğu için, vücut bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Stres ve asabiyetin sebep olduğu ve yaşlılıkla birlikte gelen hastalıklara karşı bağışıklık sistemi direnç kazanır. 

* ABDde Pensilvanya Üniversitesi Tıp Merkezi uzmanı Prof. Dr. Newberg tarafından, namaz kılan ve dua eden bir grup Müslümanın üzerinde yapılan araştırmaya göre, huşu içinde yapılan dua ve teemmül (meditasyon) esnasında alında, beynin ön bölgesinde karar alma mekanizmasının bulunduğu Frontal Lobe adı verilen kısımda kan miktarı belirgin bir şekilde artıyor. Duygusal, etki-tepkiyle ilgili kararlar burada alınıyor. İnsandaki kompleks hissi ve davranış becerileri burada öğreniliyor. Araştırma sonuçlarına göre, düşünce, tefekkür ve Allah(c.c.)a yönelme anında insan kendini Allah(c.c.)a daha yakın hissediyor, yüce duygular taşıyarak huzur ve sükûn buluyor. (Newsweek dergisi, 7 Mayıs 2001. Religion And The Brain) 

* Uzman Dr. Abdullah Muhammed Nusret, namaz hareketlerinin beynin kan dolaşımına olan olumlu etkisi konusunda yaptığı araştırma ve deneylerde şu sonuçlara ulaştığını kaydediyor: Secde esnasında, kanın beyne akışı artıyor. Rükû ve secdede başı peş peşe öne öğmek, rükû ve secdeden kalkarken başı kaldırmak, otomatik olarak beynin kan dolaşımını düzenler ve dengede tutar. İleriki yaşlarda bu hareketler, sağlık için daha da önem arz eder.

* Dr. Nusret, araştırmasının sonunda, Hz. Peygamberin (sas) ilmî mucizelerine dikkat çekiyor. Beynin kan dolaşımı dengesi için, rükû ve secdede yapılan hareketler yavaş olmalı ve hareketlerde bir miktar beklemek lazım ki fayda sağlansın. Burada, Efendimizin (sas) namazda rükû, secde ve kıyamda beklemeyi, namazı yavaş ve sükûnet içinde kılmayı emretmiş olmasının sırları ortaya çıkıyor. 

* Belki namaz ve dua, bugüne kadar bilinen en büyük enerji kaynağıdır. Doktor olarak, hiçbir ilacın fayda vermediği, doktorların tedavide aciz kaldığı pek çok hastanın, doktorların ellerini çekip onların yerine namaz ve duanın girmesiyle iyileştiklerini gördüm. (Dr. Alexis Carrel. İnsan Denen Meçhul kitabının yazarı ve Nobel ödülü sahibi) 

* ABDnin Iowa Üniversitesinde bir grup araştırmacı uzman doktorun 65 yaş üzeri 550 hasta üzerinde yapmış oldukları araştırma ve deneylerde, ibadet mekanlarına devam eden mümin insanların, herhangi bir ibadet içinde bulunmayan ateist insanlara göre yüzde 35 daha fazla yaşadıkları görüldü. Araştırmacılar, düzenli ve sürekli olarak ibadethanelere devam eden yaşlı insanlarda, vücut bağışıklık sisteminin güçlendiğini bu nedenle, yaşlıların tansiyon ve damar tıkanıklığına maruz kalma riskinin daha az olduğu tespitinde bulundular. 

* Amerikalı araştırmacı Prof. Dr. Daniel Hall, sağlık durumları aynı olduğu halde, dua edenlerin, etmeyenlere oranla üç yıl daha fazla yaşadıklarını belirtti. Araştırma sonuçlarının yayınlandığı Family Medicine dergisinde Dr. Daniel Hall, şu tespitlerde bulunuyor: Namaz ve dua ibadeti esnasında hissedilen sükunet, gevşeme ve rahatlık sebebiyle vücut, stresin yol açtığı yüksek kolesterole karşı bir madde salgılıyor. İbadetle yaşayan insanın psikolojisi düzeldiği için, yüksek kolesterole karşı korunmuş olur, bu da kişinin daha fazla yaşaması anlamına gelir. 

* 12 yıl süren gözlem ve tespitler sonucunda, müşahede altında bulunan 65 yaş üzeri ateistlerden yüzde 52sinin öldüğü, haftada bir veya iki kere mabetlere devam edenlerden ise yüzde 85inin yaşadığı kaydedildi. 

* Yapılan araştırmalar namazın varise karşı insanı koruduğu belirlendi. Mısır İskenderiye Üniversitesinden Prof. Dr. Tevfik Avlan, kıyam, rükû, secde ve oturma gibi namaz hareketleri arasında insicam, yardımlaşma ve dayanışmada şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldığını söylüyor. Prof. Avlan, bilimsel ölçümlere dayanarak, rükû esnasında, ayağın topuk bölgesinde, kanın damar iç çeperine yaptığı basıncın yarı yarıya düştüğünü tespit em benttiğini belirtiyor. Dr. Avlana göre, secde durumunda uzun süre ayakta duran kan damarları tam bir istirahat ve dinlenme fırsatı buluyor. 

1 - Kemik ve Eklemler

Namaz, özellikle eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü namaz esnasında yapılan, ayakta durmak ve eğilip kalkmak gibi hareketler, kemik ve eklemlerin aktif olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Böylece eklemler ve kemikler ile ilgili sağlık sorunlarının önü kapanmış olmaktadır.

2 - Kas Sistemi Sağlığı

Her gün beş defa düzenli olarak kılınan namaz, bir egzersiz etkisi göstererek, kas sağlığını korur ve kasların güçlenmesini sağlar. Namaz, vücudun kas sistemini ve vücut duruşunu etkiler. Vücutta bulunan iç organların yapısındaki kasların (mide, kalp gibi) sağlığını koruyan namaz, iç organların işlevini de olumlu yönde etkilemektedir.

3 - Kalp Sağlığı

Birçok kalp doktoruna göre namaz, kalp sağlığını hem fiziksel hem de duygusal açıdan korumaktadır. Namaz esnasında okunan Kuran-ı Kerim’den ayetler ve duaların kalbi rahatlattığı düşünülürken, aynı zamanda namazın, kalp kaslarını koruduğu da düşünülmektedir.

Namaz esnasında kıyam denilen pozisyonda, yani ayakta durulan kısmında, vücuttaki kan dolaşımı düzenlenmektedir. Namazın daha sonraki süreçleri olan rüku (eller dizlerde olmak üzere öne doğru hafif eğilmek) ve secdede (yere eğilerek ve alın yere değecek şekilde uzanmak) ise, kan dolaşımı vücudun üst kısımlarına doğru hareket etmektedir ve kalp, beyine daha etkin şekilde kan pompalamaktadır. Bu sayede namaz, kalp sağlığını korumaktadır.

4 - Tansiyon

Namaz sırasında yapılan eğilme ve kalkma hareketleri, tansiyon değerlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Çünkü, namaz kılınırken, kalp diğer organlara çok daha etkin ve sağlıklı bir şekilde kan pompalamaktadır.

Ayrıca, namazdan önce yapılan bir işlem olan abdest alma işleminden dolayı, namaz yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Abdest sırasında başın bir bölümünün ve ense kısmının temiz su ile yıkanmasından dolayı, namaz, özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olurken, kan akışını da düzenlemektedir.

5 - Stres

Ruhsal bir arınma faaliyeti olarak namaz, gün içinde karşılaşılan stresli ve gerilimli zamanların telafi edilmesini sağlamaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, kişinin inandığı bir yaratıcı karşısında tek başına olarak ibadet etmesi ve bu ibadet sırasında dua etmesi, o kişinin ruh hali üzerinde terapi etkisi göstermektedir.

Namaz kılan kişiler gün içerisinde yerin getirdikleri vakit namazları sayesinde, ruhsal olarak yenilenmiş, çok daha rahat ve huzurlu hissetmektedirler. Bilimsel olarak, bazı zamanlarda herşeyden soyutlanarak kendi başına kalmak insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

6 - Akciğer Sağlığı ve Dolaşım Sistemi

Namaz, fiziksel olarak yapılan bir faaliyet olduğu için, kan dolaşımının düzenlenmesine ve kalbin daha sağlıklı şekilde diğer organlara ve hücrelere kan pompalamasını sağladığı için, akciğer sağlığını korur.

Namaz kılınırken, kalp daha dengeli olarak hücrelere kan pompaladığı için yani hücrelere daha etkin şekilde oksijen iletimi yaptığı için, namaz nefes alma kalitesini artırır. Böylece namaz, astım gibi nefes rahatsızlıklarını önler ve akciğer sağlığını destekler.

7 - Bağışıklık Sistemi

Namaz kılmaya başlamadan önce, İslam dinine göre önce abdest almak zorunludur. Yani abdest alınmadan namaz kılmaya başlamak diye bir durum söz konusu değildir. Bundan dolayı namaz kılmaya başlamadan önce, alınan abdest aslında genel vücut temizliği açısından oldukça faydalıdır.

Çünkü abdest alınırken, el, ağız, burun, yüz, kulaklar, başın bir kısmı, ense, kollar ve ayaklar yıkanmaktadır. Yani bu durumda her gün beş vakit namaz kılan kişiler aynı zamanda her gün beş defa da abdest almış olurlar. Bundan dolayı namaz, vücut temizliği açısından da önemlidir.

Böylece, namaz kılan ve öncesinde abdest alan kişilerin vücuduna bakteri ve virüs bulaşma ihtimali daha düşüktür. Bu da bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olmaktadır.

Bunlara ek olarak namaz, abdest alma kısmından dolayı, ciltte özellikle ayaklarda oluşabilecek mantar gibi cilt sorunları riskini düşürmektedir.

8 - Kilo Kontrolü

Direkt olarak fiziksel şekilde yapılan namaz kılma eylemi, vücut için egzersiz işlevi görmektedir. Özellikle düzenli olarak her gün beş vakit (sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı) içerisinde kılınan namaz, sindirim sistemi ve mide faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olduğu için, metabolizmayı dengeler ve kilo alma riskini azaltır.

Çünkü, namaz kılarken, ayakta durulması, eğilme hareketi ve oturma gibi hareketlerin sistematik ve sürekli şekilde yapılması, vücut için spora benzer fayda sunmaktadır.

9 - Sinir Sistemi ve Beyin Sağlığı

Namaz her ne kadar fiziksel olarak yapılan bir ibadet olsa da, mental açıdan da oldukça olumlu etkileri olan bir ibadettir. Namazdan önce başın bir kısmının ve ensenin de temiz su ile yıkanmasını kapsayan abdest, sinirlerin sakinleşmesi açısından önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca, namaz sırasında ezber olarak yani hafızadan dua ve Kuran-ı Kerim ayetleri okuma işlemi, hafızayı güçlendirmeye ve ezber yeteneğinin artmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: http://evdesifa.com/namazin-faydalari-nelerdir/